Když se staráte o svůj dům, pak automaticky věnujete větší pozornost věcem, které jsou přímo na očích. Může sem patřit například nábytek, toaleta, schodiště či zábradlí. V každém případě je čistíte dostatečně často a obvykle si brzy všimnete, když se u nich něco pokazí.

Čemu se však dostatečná pozornost nevěnuje, jsou ty části, které jsou našim očím skryty. Mimo jiné se jedná také o spousty vodovodních trubek, kabelů elektrických vedení a podobně. I ty potřebují pravidelnou péči, ale jak často jim ji dopřáváme?

instalater1

Jediné naše štěstí je, že na rozdíl od jiných věcí, jsou tyto projektovány tak, aby vydržely v dobrém stavu i při minimální péči velmi dlouho, dokonce v řádu let. Není však pochyb o tom, že pokud se o ně budeme starat, tato doba se značně prodlouží.

Obvykle si však ani neuvědomujeme, že je v domácnosti máme. Pozornost jim začneme věnovat až tehdy, když se něco pokazí. Příkladem může být únik vody, způsobený prasklou trubkou či uvolněným spojem.

instalater2

Faktem je, že je často pro laika poměrně obtížné jej přesně realizovat. Často totiž nezná rozmístění trubek ve stěně, nebo kudy vedou. K tomu můžeme přičíst to, že se může projevit až za delší dobu mokrou šmouhou na zdi, a na velký účet za vodu je postaráno. Neboť musíte samozřejmě zaplatit i za tu, která vám takto vytekla.

O škodách, které může způsobit, asi není třeba mluvit. Nejsou to jen zmáčené zdi, na kterých se může rozvinout plíseň, ale také fakt, že pokud bydlíte v bytě, můžete tak snadno vytopit sousedy pod vámi, aniž byste o tom měli nejmenší tušení.

Co tedy dělat, pokud objevíme, že nám voda odněkud utíká? V první řadě zavřete její přívod. To platí jak pro teplou, tak pro studenou. Pokud to není někde na povrchu, pak zavolejte instalatéra. Ten má znalosti i nástroje, aby si s tím poradil. A v budoucnu, je nechte pravidelně kontrolovat.