Co člověk, to názor, platí to v nejrůznějších oblastech lidského života a neméně při výběru a koupi automobilu. Někdo nedá dopustit na nové, někdo by si jiné, než ojeté nekoupil. Když se sejdou dva, kdy každý je zastáncem jednoho typu, debata může trvat i hodiny. Samozřejmě, že každý má určitě svůj podíl pravdy, ale nemůže se přeci všem líbit vše stejně, to bychom měli život opravdu velmi jednotvárný.
Mercedes na prodej
Jaká jsou hlavní pro a proti u nového a ojetého automobilu?
Nový automobil
+        je nový, nikdo před vámi jej nevlastnil
+        měla by být jistota, že je plně funkční, neopotřebovaný
+        nehrozí riziko, že je odcizený, bouraný a podobně
+        prodejce garantuje záruku
+        téměř nulové investice během několika let do závažných oprav
+        můžeme si zvolit výbavu, dle našich představ
–          vyšší pořizovací cena
–          ne každý si jej tedy může dovolit
–          u nových modelů není ověřena kvalita a výdrž některých součástí, to ukáže až čas
–          každé škrábnutí bolí jako byste se vy sami zranili
Ojetý automobil
+        větší variabilita v cenách
+        možnost koupení luxusního, málo jetého automobilu, avšak za výhodnou cenu
+        zajetý motor, prověřena funkčnost léty
+        široký výběr různých typů a stáří automobilů
–          skryté vady a možné podvody při prodeji (odcizený automobil, přetočený tachometr, falešná servisní knížka apod.)
–          opotřebovanost
–          vyšší náklady na opravy
nově koupené auto
Ve vyjmenovaných kladech a záporech jistě není vše, nad čím by se dalo v té, či oné variantě polemizovat. Důležité však pro většinu lidí zůstává, kolik auto stojí. Ojetá auta se dají pořídit od desítek tisíc korun, a to je pro někoho stěžejní. Vždy záleží, co od auta očekáváme, zda chceme luxus, kvalitu, nebo jen obyčejný dopravní prostředek, který drží pohromadě a v rámci krátkých vzdáleností nás přepraví z místa na místo. Někomu nevadí koupit starou Felicii či Fabii, jelikož si na autě ještě dokáže spoustu věcí vyměnit a opravit sám. Někdo by toto nezvládl, a proto volí auto v lepším stavu, novějšího data výroby či auto úplně nové.
starší automobil
V případě, kdy se rozhodneme pro nové auto, máme záruku, že se o velké závady snad nebudeme muset nějaký čas starat. U ojetého auta to tak být nemusí, pak je důležité starší vůz před zakoupením dobře prohlédnout a zvážit, zda se cena vyplatí vzhledem k možným investicím do oprav. Aby pak nenastala situace, že do starého auta nasypeme kvůli závadám tolik peněz, že se nám to srovná s cenou nového automobilu.

Nezařazené