Abyste byli v obraze a zabránili stresovým situacím, které vám tímto ztrpčují život, měli byste využít některý z programů, který provádí důkladnou analýzu vašeho přístupu k mobilnímu internetu.
dotykový tablet
Jednou z šikovných aplikací, která je k dispozici zdarma v rozhraní Google Play, je GlassWire – Data Usage Privacy. Analýza průběhu vašeho připojení je důkladná, snadno zjistíte, které programy přenáší příliš mnoho dat, které výrazně brzdí rychlost, snadno tak zvážíte, jak využívat omezených datových přenosů efektivně. Sledovat můžete také bezdrátové Wi-Fi sítě v reálném čase.
stříbrný macbook

GlassWire se vyznačuje především:

  • Důkladným monitoringem všech aplikací, které přistupují k vašemu mobilnímu internetu.
  • Vytvářením podrobných statistik v podobě grafů spotřebovaných dat, z toho jasně odvodíte, které programy jsou největšími „bajtovými“ žrouty.
  • Vytvářením statistických údajů pro porovnávání datového připojení v době před několika hodinami. Také lze porovnávat výsledky v různých dnech v týdnu, v týdnech a měsících v průběhu roku.
  • Upozorněním uživatele, že se blíží konec čerpání dat mobilního internetu.
  • Monitorováním nezvyklé a podezřelé činnosti některých programů, což může přispívat k odhalení např. malware, nebo ransomware.
  • Statistikou datových přenosů a počtem přenesených dat i přes bezdrátový Wi-Fi internet.

Aplikace GlassWire je ke stažení na Google Play již několik měsíců, zabírá pouhá 3MB ve vašem úložišti a provozovat ji lze na operačních systémech Android od verze 4.4. Program hodnotilo zhruba 10 tisíc uživatelů průměrnou známkou 4,3 z pěti možných bodů.
pracovní činnost

Sledovat lze jak mobilní internet, tak i Wi-Fi

Program sám o sobě spotřebovává minimum dat a jen trochu zatěžuje baterii, každopádně jeho vysoké hodnocení znamená, že je důkladným pomocníkem při kontrole nad průběhem připojení k internetu, velký význam to má zejména u skrytých programů, o kterých nemáte ani tušení, že využívají datové přenosy. Mohou to být například synchronizace dat, upgrade aplikačních rozhraní, stahování údajů o počasí, meteorologické radary, mapy, navigace, e-mail, sociální sítě a spousta dalších nainstalovaných aplikací, které vám mohou třeba běžet na pozadí.

Nezařazené