Každý maturant, který chce pokračovat ve vyšším vzdělávání, dříve nebo později stane před otázkou, jakou vysokou školu si vlastně vybrat. Je to volba, která ovlivní celý život, proto není radno ji podcenit. Co vše byste měli při výběru vysoké školy zohlednit?

čtení románu

1.       Zanalyzujte vaše schopnosti


Každý přirozeně ví, na co je nadaný. Někomu jdou jazyky, někomu zase matematika. Počítejte s tím, že studium na vysoké škole bude daleko náročnější než na škole střední, proto není dobrý nápad pouštět se do studia něčeho, z čeho jste na střední sotva prolezli. Zaměřte se raději na obor, který vám vždycky šel, vaše šance, že zdárně dostudujete, budou mnohem vyšší.

 

2.       Najděte si, na kterých fakultách se váš obor vyučuje

Pokud už jste zjistili, co by vás bavilo, dalším krokem je zjistit, kde všude se váš vysněný obor vyučuje a kam byste popřípadě chtěli směřovat. Někdo dá přednost studiu ve městě, kde bydlí, někoho naopak láká odstěhovat se na druhý konec republiky a osamostatnit se od rodičů. Zvažte všechna pro a proti a vyberte si fakultu dle vašeho gusta. Je dobré podat si přihlášku na vícero fakult, ať máte vyšší šanci na přijetí.

studentka před pc

3.       Zjistěte si co nejvíce informací

Je nezbytné vědět, kdy je deadline odevzdání přihlášek a jak probíhá přijímací řízení, abyste se na něj mohli dobře připravit. Možná znáte někoho, kdo na dané fakultě studuje a může se s vámi podělit o to, jak probíhaly přijímačky, později vám pak může pomoci se zápisem do studia, dát cenné rady a tipy ohledně seminářů, které budete navštěvovat, atd. Pokud si vyberete školu, která není ve městě, kde bydlíte, je taktéž dobré zjistit si, kde budete bydlet. Vysoké školy nabízejí takzvané koleje, někdo se ovšem raději porozhlédne po podnájmu na studentském bytě.

 

4.       Zvažte reálné uplatnění vašeho oboru

Některé obory, ačkoliv vám jejich studium může lákat, nemají v reálu příliš dobré uplatnění. Je dobré myslet i na to, zda vám obor bude v budoucnu platný pro vaši kariéru.

 

 

 

5.       Těšte se na studentský život

Někdy je studium vysoké školy velmi náročné, ale i přesto je studentský život krásný, tak si ho co nejvíce užijte, ať máte v budoucnu na co vzpomínat! Přeji mnoho štěstí


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup