Účel plotů je všeobecně známý a z našeho pohledu pochopitelný. Osobně si nedokážu představit mít pozemek neoplocený, už jen z toho důvodu, že mám psy. Ale nevím, jestli bych, i kdybych psy neměl, žil na neoploceném pozemku. Zkušenost s některými spoluobyvateli je taková, že kde není plot, klidně vlezou, i když je jasné, že překračují vaše hranice.
Ploty mohou být z různých materiálů. Nejčastější jsou ploty drátěné. Zelené sloupky co tři metry a mezi nimi natažené zelené pletivo. Už méně časté, bývají různé kované ploty, nebo ploty dřevěné. Dalším materiálem na stavbu plotu, který ale získává na popularitě, je beton. Betonové ploty mohou mít rovněž řadu podob. A to nejen podle struktury výplně, která se odlévá do forem, takže výsledek je příjemně plastický.
Betonové ploty mohou být plné, neprůhledné. Ale to není všechno. Tyto ploty mohou být částečně neprůhledné, nebo mohou mít jen více či méně vysoký základní sokl. Samozřejmě základním stavebním prvkem jsou betonové sloupky. Co je mezi nimi, záleží na návrhu a na přání zákazníka. Porovnáváme-li betonový plot v ceně Montazmpc.cz srovnávané s jinými materiály, není rozdíl nijak markantní. Dá se říci, že betonové ploty patří do středního segmentu cenové náročnosti.
Betonový plot si můžeme postavit několika způsoby. Buď si zakoupíme veškeré komponenty a stavbu si zařídíme vlastními silami. Nebo nám stavbu provede firma zároveň se stavbou domu, anebo vše necháme na výrobci a dodavateli v jednom. Pokud se rozhodneme stavět plot svépomoci, začneme u pečlivě promyšleného projektu. Poněkud jednodušší stavbu máme, pokud stavíme nový betonový plot na místě plotu starého, který již dosloužil. Máme alespoň vyznačenou trasu plotu. To ale neznamená, že nemusíme tuto trasu pečlivě rozměřit. Betonové pole nelze totiž upravovat a tak špatné rozměření, může přivodit hodně prudké bolení hlavy.