Chodit jen po urÄených chodnících a koukat na zajímavosti je jistÄ› chvályhodné, ale ne každému to staÄí. Takže se vydává do krajin neprobádaných, do zákoutí, kam turisté nechodí a tam, kde to není poznamenáno turistickým ruchem. 

Nemyslete si, že to musí být zrovna v cizinÄ›, to tedy vůbec ne. I nás jsou taková místa, jen je tÅ™eba mít Å¡tÄ›stí. Protože na to, co nezná nÄ›kdo na internetu, na to se lidi nechodí dívat. Protože nevÄ›dí, že to tam vůbec je. A nejde jen o sochy, plastiky, nebo historické stavby. Jde o různé vÄ›ci. Balvany, brány, krátké uliÄky a tak podobnÄ›. A nÄ›co můžete také mapovat vy sami. Nu, povÄ›zte, kdo se kdy vydal na koneÄnou trati X v nÄ›jakém mÄ›stÄ› a tam se rozhlížel a dokumentoval? Asi nÄ›kdo urÄitÄ›, ale kde tomu je konec?  

tramvaj

Ona je to velmi zajímavá Äinnost. DÄ›lával jsem ji kdysi dávno, a klidnÄ› bych ji dÄ›lal zase, mít Äas. Zajel jsem do Olomouce, nebo do Brna, koupil jízdenku na celý den a cestoval jsem mÄ›stskou hromadnou dopravou. Nechal jsem se dovézt na koneÄnou a vydal se podívat se do okolí. V klidu, v pohodÄ›. Nikde spousta turistů, nikde neskuteÄné stánky s neskuteÄnými cenami, nikde nic, co by jen vzdálenÄ› pÅ™ipomínalo komerÄní zónu, která je snad v každém mÄ›stÄ› u Äehokoli významného.  

tramvaj

Tady se v podstatě nic neděje, nikdo si vás ani nevšimne a vy máte klid. Jste cestovatel, ale máte to za rohem, tedy, pokud jste třeba z výše jmenovaných měst. 

Totéž se dá provozovat i v cizinÄ›. Jen tak poznáte lidi a jejich chování. Ne na námÄ›stí u stánků, ale v běžném životÄ›, mimo stÅ™ed mÄ›sta. A pokud umíte jazyk, proÄ se nedat do Å™eÄi s nÄ›kým místním. Poptat se co a jak. JistÄ› to mohou být zajímavé poznatky, které je poté možno nÄ›jakým způsobem zveÅ™ejnit.  

Cestovatel nemusí jet až na jiný kontinent, aby poznával a hledal. To vše může dělat i u nás, nebo v jiném městě.