V jednadvacátém století nepředstavuje dovolená v zahraničí žádný problém. Během několika hodin se dostanete pomalu na druhý konec polokoule a zpět.

Většina lidí této možnosti využívá zcela naplno. Někteří jen v hotelových resortech, ale pro ty, kteří raději cestují ‚na vlastní pěst‘ a poznávají lidi a místní kulturu, máme několik tipů, jak splynout s okolím ještě více a poznat ještě více.
Animovaný obličej holky a kluka s bublinami

1.       Naučte se jazyk

‚Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem‘ praví známé české pořekadlo. Asi nemá smysl učit se jazyk jen kvůli týdnu ve Francii, ale aspoň minimální základy je velice dobré se naučit. Musíte myslet na to, že angličtinou se nedomluvíte všude, ve většině případu pomůže nejzákladnější řeč – řeč těla.

Každopádně, ty nejzákladnější fráze se opravdu velice hodí. Jen si vzpomeňte, jak jste byli někde na výletě, přišel k Vám cizinec a anglicky se Vás zeptal na cestu. To, že mu pomůžete najít jeho cíl už samo o sobě potěší, protože jste mohli vykonat dobrý skutek, ale co potěší opravdu nejvíce? Když ke konci s přízvukem zažvatlá ‚děkuji‘. Ta snaha, že se snaží přizpůsobit a naučit se alespoň základy jazyka.
Muž jdoucí stezkou

2.       Mluvte

Pokud chcete opravdu poznat místní kulturu, budete muset mluvit. Co tvoří jinou zemi? Její lidé. Lidé jsou ti, kdo utváří zdejší prostředí, kulturu i morálku. Ptejte se na jejich názor od nejmenších drobností až po obrovská témata. Budete se však muset smířit s tím, že budou mít odlišné názory, než jsou ty Vaše. Určitě se s nimi nehádejte, nekřičte, nebo je za ně neurážejte. Naopak je vyslechněte, diskutujte a případně se zeptejte proč.

3.       Ptejte se

Teď už víte, že komunikace je nejdůležitější. Mezi ní ovšem patří i otázky. Když se odpoutáme od diskutování a zamyslíte se, dojde Vám, že jako cizinci se budete muset poměrně často ptát.

Zaprvé: nebojte se zeptat! Pokud se zeptáte na cestu, nebojte se, nikdo Vám za to hlavu neutrhne. Když si spletete slovo, nic se neděje, z toho se nestřílí.

Zadruhé: ptejte se správně! Naučte se používat věty tak, abyste se dostali blíže k tamnímu obyvatelstvu. Např. Místo: ‚Jakou restauraci byste mi doporučil?‘ se zeptejte ‚Do jaké restaurace chodíte rád?‘ nebo ‚Jaká restaurace je Vaše oblíbená‘.