Ani ne před týdnem jsem si byla vyřídit živnostenský list na Živnostenském úřadě. V průběhu celého procesu mě pár věcí zaskočilo. Abyste se na to mohli připravit vy, poslouží Vám tento článek.
Co budete potřebovat, když chcete být OSVČ?
·         Občanský průkaz
·         1 000 Kč
·         Potvrzení o studiu
držení propisek
Opravdu nepotřebujete nic víc. Celým procesem Vás provází paní úřednice, která se ptá na osobní údaje, předmět podnikání a podobné nezbytnosti. Dál Vás odkáže na pokladnu, kde musíte zaplatit poplatek 1 000 Kč za registraci. Co mě ale překvapilo je fakt, že paní nechce potvrzení o studiu na místě vyřizování, ale přijde Vám domů dopis od Správy sociálního zabezpečení s výzvou, ať dodáte Vaše potvrzení tam.
Studenti mají mnoho výhod. Nemusíte obíhat zdravotní pojišťovnu ani sociální pojišťovnu, přihlásí Vás sám úřad. Dalším plusem jsou zálohy na pojišťovnám, ty činí 0 Kč, protože jako student máte studium považováno za hlavní činnost a podnikání jako činnost vedlejší.
Z toho plyne, že do založení své firmy investujete pouze tisíc korun. Pro někoho, jako jsem já, je to ideální, protože tuto činnost můžu vykonávat z domu, pomocí internetu. Neplatím kancelář, neplatím lidi a veškerý zisk jde mě do kapsy.
podání ruky
Samozřejmě jako každá jiná společnost, si musíte vést účetnictví, ale v jednoduché podobě. Stačí, když si budete sepisovat výši příjmů do Excelu. Nebo si můžete stáhnout domácí účetní program Pohoda. Na konci období musíte podat daňové přiznání a odevzdat jej na finančák.
Když se ocitne další nabídka a Vy si budete chtít rozšířit živnost, není problém. Dostavíte se opět na úřad a požádáte o rozšíření činnosti. To už je zadarmo.
Studovat a zároveň být osoba samostatně výdělečně činná má z mého pohledu velké plusy, když máte co nabídnout. Každý pokus je dobrý, protože se mění na zkušenost. Ta Vás může posunout jedině dopředu. Ať už se rozhodnete jakkoliv, budu Vám ve Vašem podnikání držet palce.

Nezařazené