V dnešní době opravdu není problém koupit kapesní svítilnu za velice příznivou cenu.
I když vám bude prodejce slibovat, jak je pěkná a kvalitní, často se stává, že přestane fungovat po velice krátké době.
Abychom si domu nenosili jen nepoužitelný odpad, rozhodně je vhodnější, kupovat si svítilnu skutečně kvalitní, značkovou a u ověřených prodejců. Velký výběr nalezneme ve specializovaných prodejních centrech, ale i na e-shopech. Svítilny, které zde koupíme, jsou prověřené a odpovídají kvalitou a svojí užitnou hodnotou. A to jednak cenou, ale i potřebou jejich uživatele.

 baterka

Na co se zaměřit

 
Žárovka
Velkou roli při výběru svítilny hraje žárovka. Právě žárovka nám u svítilny určuje intenzitu svitu, energetickou spotřebu a životnost svítilny. Do svítilen se používají nejčastěji tyto typy žárovek: obyčejné: životnost 5 – 12 hodin, kryptonové: životnost 40 – 50 hodin, dávají cca o 70 % více světla než obyčejné, halogenové: životnost 10 – 50 hodin, dávají cca o 200 % více světla než žárovky obyčejné, xenonové: dávají až o 150 % více světla než obyčejné žárovky.

baterie
 
 
 
Baterie

Zatímco typ žárovky ovlivňuje intenzitu světla, délka doby, během níž bude svítilna fungovat, závisí na použitých bateriových článcích a jejich počtu. Obecně platí, že čím kvalitnější je článek, tím déle bude svítilna v chodu. Vhodnější a levnější je použití alkalických baterií, které vydrží několikanásobně déle než obyčejné.
 
Odolnost a vlhkost

Velmi důležitá a často opomíjená vlastnost svítilen, je odolnost proti vlhkosti a mechanickému poškození. I přes veškerou snahu, se někdy stane, že nám svítilna spadne na zem. Pokud ji používáme v přírodě, zase se neubráníme situaci, kdy je vystavena vlhkosti. Proto je důležité vybrat svítilnu vyrobenou z materiálů, odolných mechanickému poškození a vlhkosti.
Jsou to zejména svítilny z tvrzených plastů, lehkých a pevných kovů a nejodolnější jsou svítilny pogumované, nebo gumové. Ty bývají i vodotěsné, nebo odolné vlhku.
Takové svítilny jsou schopné odolávat vlhkosti při menším dešti a vodotěsné svítilny je možné ponořit přímo do vody.

Design

Design svítilny je důležitý faktor, který může hrát významnou roli. Například, pokud nám v horších světelných podmínkách, spadne vypnutá svítilna do trávy a bude mít khaki nebo tmavou barvu, tak ji budeme těžko hledat. Proto je i pro turisty nebo rybáře vhodnější zvolit svítilny s výraznějšími barvami.
Praktické také je, aby svítilna měla poutko, šňůrku, klipsnu nebo magnet, s jejichž pomocí bude možné baterku někam upevnit. Tyto pomůcky, nám dokážou ušetřit spoustu starostí.

světlo

Užitečná a důležitá funkce je možnost upravit kužel světla, vycházející ze svítilny.
Některé svítilny mají možnost nastavení režimu, ve kterém blikají a tím například zvyšují možnost hledání osob v nouzi.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup