Naše hlavní město je sice známé především svými architektonickými památkami, avšak pokud odejdeme z historického centra, ocitneme se v obytné části, kde žije naprostá většina zdejších obyvatel. Ta je podstatně modernější a najdeme zde, podobně jako v mnoha jiných městech, mimo jiné i panelové domy.

Zde má, podobně jako v jiných bytech, vestavěné skříně Praha http://www.sten-skrine.cz/. Ty byly dříve standardem a v každém bytě byla alespoň jedna. Obvykle byly k nalezení v kuchyni, kde sloužily jako spíž. Byly spojené s vnějškem budovy ventilací, což zajišťovalo po většinu roku poněkud nižší teploty a tím i vyšší trvanlivost uskladněných potravin.

Avšak mělo to i své nevýhody. Přes ono větrání se dovnitř dostávali nejrůznější škůdci, jako například potravinoví moli, mouchy a někdy i vosy, které se mohly rozhodnout, že právě vaše skříň je to nejlepší místo pro stavbu hnízda.

skrinvloznici

Ovšem nejen tito malí škůdci si tam nacházeli cestu. Zvláště pokud jste bydleli v přízemí, museli jste počítat i s návštěvou myší a jiných hlodavců, a to především v zimě, kdy je nízké teploty a nedostatek potravy vyhnal z polí do lidských příbytků.

Jak to tedy vypadá, tyto vestavěné skříně sice přinášely užitek, avšak mnohem více bylo potíží. K čemu bylo to, že jsme si tam mohli uložit například mouku, když se za pár dní nedala použít, neboť v ní byli moli?

Není tedy divu, že se od tohoto typu domovního zařízení postupně upouštělo, a to nejen v Praze, ale po celé republice. Dnes již prakticky nenajdete dům či byt, kde by byl tento kus nábytku nainstalován.

hnedavestavenaskrin

A jak se zdá, lidem příliš nechybí. Ani v retro vlně, která námi v posledních letech hýbe, se něco takového nenabízí, a to ani v prodejnách nábytku. To je jen dokladem toho, že se skutečně jednalo o zbytečnou položku, která spíše než pomoc znamenala ve většině případů přítěž. Není tedy divu, že jsme se jí zbavili.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup