Co je svět světem, byla vždy nadváha brána jako symbol hojnosti a bohatství. To je však v dnešní době už dávno pasé. Současný moderní člověk, chce-li vypadat bohatě, tak v prvé řadě pracuje na své postavě. To však není evidentně pro každého, a tak stále více lidí má potíže s nadváhou, případně dokonce s obezitou. Nadváha sama o sobě problémová být nemusí, avšak obezita už ano. S obezitou se totiž vážou rozličná onemocnění, jejichž zvládání je obtížné a drahé. Proto je vždy lepší se obezitě vyhnout.

Toto se dělá dost složitě, hlavně, když už má člověk solidně nakročeno. Ideální způsob je samozřejmě se hlídat, ovšem nejen pomocí vhodné domácí váhy, ale rovněž i pravidelným propočítáváním BMI. To už se dnes naštěstí nemusí dělat ručně na papíře, ale existuje celá řada profesionálních webů, kde je možné si nechat výpočet udělat během několika mžiků.

Patrová obložená houska

Jídlo je zásadní vždy

Jíst zdravě, to je nejlepší recept na nadváhu i obezitu. V naši společnosti však je stále zafixováno, že nejlepší jídlo je to tradiční, což vzhledem ke klasickému českému jídelníčku není úplně nejrozumnější předpoklad. Tučná a sladká jídla, co dominují české kuchyni, určitě nejsou tím nejlepším, čím se stravovat. Jednou za čas, proč ne, ovšem každý den, to ani náhodou. Je potřeba zařadit do jídelníčku Čechů více zeleniny, ovšem ne tepelně zpracované, ale čerstvé, jelikož v takové se udrží nejvíce vitamínů a obecně živin. K zelenině je dobré si občas, tak dvakrát až třikrát do týdne, dopřát i nějaké luštěniny. Fazole, hrách nebo čočka jsou zdravé a dokáží dostatečně zasytit, takže člověk pak ani nemá chuť na mlsání.

Pečivo

Když to nefunguje?

Když změna jídelníčku není pro tělo dostatečným stimulem k tomu, aby začalo hubnout, je na řadě nejspíše kontaktovat odborníka. Nemusí se rovnou jednat o obezitologii, ale klidně i výživového poradce. V obou případech je to cesta správným směrem.