Máte pocit, že pracovní pohovor je něco, na co se prakticky nedá připravit? Zčásti máte pravdu – ale opravdu jen částečně. Na jednu stranu je pravda, že nikdy nevíme, kam jdeme a kdo nás tam čeká. Je to nepříjemné, protože jsme nuceni vystoupit z naší komfortní zóny, nahlédnout do neznámého prostředí, odpovídat na všetečné otázky pracovníků lidských zdrojů a neustále zachovávat tvář a potřebné dekórum. Nejednoho z nás takové chvíle přivádějí do rozpaků a je normální, že v té situaci naprosto zapomeneme na to, kdo jsme a co vlastně chceme dělat.

kreslený rozhovor

Existuje ale několik věcí, na které se připravit můžeme. Jedná se o záležitosti, které se týkají společnosti, do které se na pohovor chystáme, ale i takové informace, které jsou o nás samotných. Přestože personalistiky a zejména práce náborových pracovníků, se v mnoha firmách může významně lišit, jsou i znaky a postupy, které mají společné a není totiž pro běžného uchazeče o zaměstnání až takový oříšek tyto věci odhadnout a přijít připraven.
podání ruky

5 věcí, na které se určitě zaměřte, než půjdete na pracovní pohovor:

  1. Zjistěte si, kam jdete.

Naprosto zásadní je zjistit si informace o dané společnosti. Věnujte tomu čas a progooglete si potenciálního zaměstnavatele. Co o sobě píše na svých webových stránkách, kolik má zaměstnanců, kde všude působí, čím se zabývá? Co se vám na něm líbí, čím je firma zajímavá?

  1. Uvědomte si, jakou práci vlastně hledáte.

Nesnažte se na pohovoru působit jako všestranně zaměřený talent, který zvládne cokoli. Mnohem více zapůsobíte tehdy, když budete mít jasno v tom, co vy skutečně chcete. Co vás baví? Jaké obory jsou vám blízké a proč? S jakými technologiemi umíte pracovat?

  1. Zamyslete se nad sebou.

Jaké jsou vaše silné a slabé stránky? V čem vynikáte a co byste naopak chtěli zlepšovat? Nepovyšujte se, ale ani neponižujte. Snažte se být objektivní.

  1. Vhodně se oblečte.
  2. Nacvičte si neverbální komunikaci.

Snažte se působit přirozeně, ale zároveň si dejte pozor na to, abyste měli pevný stisk ruky. Dívejte se lidem do očí, ale nikoho nehypnotizujte. Seďte rovně, ukazujte lidem ruce, neošívejte se a nikde se neškrábejte. Buďte klidní a vyrovnaní. Hroutit se můžete potom.